ADDRESS

ul. Parkowa 63/1
71-621 Szczecin

PHONE

601-653-207

Psychoterapia

Jest wiele miejsc świadczących profesjonalną i kompleksową pomoc psychologiczną, z których warto skorzystać, gdy czujesz, że Twoje zdrowie psychiczne z różnych względów jest nadwyrężone lub gdy po prostu zleży Ci na osobistym rozwoju. Zanim jednak, wybierzesz się do gabinetu psychoterapeuty, już po przejrzeniu kilku pierwszych propozycji dostępnych w Internecie, z pewnością przyjdzie Ci do głowy pytanie: „ale jaka terapia będzie pomocna dla mnie?”. 

Czy lepiej wybrać terapeutę psychoanalitycznegoegzystencjalnegopoznawczo-behawioralnego, a może gestalt? Wierzę, że wszystkim dobrym terapeutom, bez względu na nurt w jakim pracują, przyświeca ten sam cel – skuteczna pomoc osobie lub osobom, które zgłosiły się na terapię.

Różnorodne badania prowadzone nad skutecznością psychoterapii nie potwierdziły wyższości jednego nurtu w terapii nad innym, dowiodły natomiast, że wybrane trudności skuteczniej są leczone za pomocą konkretnych starannie dobranych do potrzeb pacjenta technik. Wiele zaburzeń i problemów psychologicznych nie ma jednej konkretnej przyczyny. Ich podłoże jest najczęściej wieloczynnikowe i skomplikowane. Tym samym trudno jest o jedną, uniwersalną i skuteczną terapię, która byłaby dostosowana do wszystkich pacjentów i problemów. Coraz częściej więc terapeuci korzystają z metod i technik wywodzących się z różnych nurtów psychoterapii.

O Podejściu

W nomenklaturze psychologicznej formę psychoterapii, która korzysta z dorobku istniejących podejść łącząc je w nową jakość nazywamy psychoterapią integracyjną. Specjalista pracujący w tym nurcie elastycznie ustala procedury, które jego zdaniem będą najwłaściwsze – najbardziej skuteczne dla Ciebie i uwzględnią specyfikę Twoich trudności oraz etap terapii na jakim aktualnie jesteś.

Praca terapeutyczna

Proces terapeutyczny oparty na nurcie integracyjnym pozwoli na zidentyfikowanie tych schematów funkcjonowania, które w negatywny sposób determinują Twoje zachowanie i emocje, zwracając szczególną uwagę na zdarzenia związane z poczuciem skrzywdzenia, osamotnienia czy odrzucenia. Przy wsparciu terapeuty, będziesz wzmacniać własne pozytywne przekonania na temat siebie, doświadczać nowych sposobów funkcjonowania w sytuacjach codziennego życia, tak by stało się ono bardziej satysfakcjonujące. Zminimalizujesz negatywny wpływ trudnych, często traumatycznych doświadczeń na swoje życie i relacje z innymi osobami.

Praca terapeutyczna to również poznawanie i rekonstruowanie własnej „cichej opowieści wewnętrznej”, którą większość ludzi snuje, (Ty z pewnością też), a która często wzbudza bolesne uczucia i przekonania na swój temat. Pogłębisz kontakt z własnymi emocjami, przez co będziesz lepiej rozumiał siebie i swoje potrzeby. Pomoże w tym relacja z terapeutą, której podstawą jest empatyczne rozumienie i szacunek do Twojej osoby. Dobra relacja z terapeutą jest szczególnym warunkiem doświadczenia, które może korygować niewłaściwe i trudne relacje z ważnymi dla pacjenta osobami.